Ideede võitlus

Jättes kõrvale ideede võitluse/võistluse saab vaadata inimesi “populatsioon areaalis” printsiibil. Kardinal Fulton Sheen’i lausung saab täiesti uue hingamise. “Tõde ei ole hääletatav. Tõde jääb tõeks ja vale jääb valeks.”

Seega olenemata grammatiliste “keele surmade” kasutamise rohkusest igapäevases dialoogis – oli, on ja jääb peamiseks: liigi produktiivsus, järglaskonna kasvatamine põhimõttel: traditsioon+isiklik kogemus ja asuala (elik ressursside) kaitsmine. Traditsioon all saab mõista siis kultuuriruumi produktiivset osa.

Need kolm vaala on esmatähtsad ja vaidlemise suhtes immuunsed printsiibid populatsiooni püsimise seisukohast. Seega vasakpoolsed, liberaalid, vasak-liberaalid, peavool jms “moodsate inimeste” kogukonnad ei oma tegelikult tähtsust ja nendega võitlemine on sisuliselt ressurssi raiskamine ja vaat et asendustegevus. Sest looduslik valik toimib. Alati.

Ja populatsiooni jaoks ebaproduktiivne, nimetatud kolme vaala alusel, lihtsalt sureb välja. Kuna see ülelnimetatud seltskond üheksal juhul kümnest ka eriti ei paljune (seda nii psüühilistel kui sageli ka bioloogilistel põhjustel), siis parafraseerides Põhja-Korea liidrit: “Las koerad hauguvad, karavan läheb ikka edasi.”

See on niimoodi olnud kogu bioloogilise elu olemasolu ajal ja kui keegi lärmakalt veenab, et viimase 50-70 aasta jooksul on toimunud midagi, mille tulemusel Inimese kohta see enam ei käi, siis on see lihtsalt ebapädev argumentatsioon. Tõestuseks polegi palju vaja. Võtta paariks kolmeks kuuks elekter ära, veendes populatsiooni, et see nii jääbki ning me näeme, mis saab sellest “üliarenenud” mis-iganes-tähega-generatsioonist ja ka kõigist teistest “arenenuist”…

Enamus inimesi jääb muidugi ellu ja kohaneb, kuid sellistel pole praegu ja pole ka siis aega massiliseks eneseülistuseks, sest nad teevad tööd ja kasvatavad-kaitsevad järeltulijaid.

UITMÕTE:

Olen täielikult nõus erinevate piltide mõttega, ise nimetan neid lähenditeks, kuid tooks sisse ühe täienduse.
Minu kui kristlase jaoks on Arengutaotlus esmalt ikkagi hinge arenemine Jumalas. Inimene ei ole pelk füüsiline objekt vaid keha, milles on Jumalik Hing. Hingel omakorda on Vaba Tahe. Selle järgi on võimalik hingel kas elada Jumalas või mitte.
Esimesel juhul ta areneb surematult, teisel juhul juhivad teda teised jõud, milliste eesmärk ei ole kunagi Hinge surematu areng vaid tema hukutamine, suuremal või vähem otsesemal viisil.
Tänases päevas on pea alati võimalik tõmmata paralleel: moodsus = hedonism, lihalikkus etc. Elik siis on pendel teises otsas ja hinge kui sellist ei vaadelda avalikus/ametlikus dialoogis. Kuna tsivilisatsioon on kasvanud väga suureks, siis sidusust tagav info levik on muutunud ülimalt tehnoloogiliseks. Omal ajal piisas kui rahvas kogunes ümber Templi/püramiidi/kantsli, kuid kvantiteedi kasv on muutnud tänases päevas asju juba kvalitatiivselt.
Ühiskonna turvatunnet tagav sidusus saavutatakse meedia (erinevates meediates) vahendusel. Sellest ka fenomen, et kui “televiisor rääkis, nii on!”. Ehk siis piirid erinevate lähendite/piltide vahel hägustuvad väga kiiresti. Mõtted, mis pikka aega said olla vaid isiklikud=väikese grupi omad on nüüd lihtsatel viisidel globaalsed. See, aga tingib palju segadust.
Omal ajal oli religioon koos oma teoloogiaga see sidusust ja ajas järjepidevat arengut tagav komponent kuid hetkel enam mitte, vähemalt universaalsena enam mitte. Kuid see on muutumas, nagu on alati muutunud ja seda kardinal Sheen silmas pidaski. Olenemata lähendist/pildist, mida me silmas peame on see ikkagi meie inimeste perspektiiv ning Jumalikule teele alluvad ka need, kes Jumalat ei usu. Nende jaoks on lihtsalt tulevikul teine tähendus, kuid seda vältida/muuta ei saa nemadki.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga